Mách Bạn TOP 20 Cách Khử Mùi Hôi Giày Tại Nhà Hiệu Quả Nhanh Nhất

Rate this post

Kur këpucët tuaja mbajnë erë, do të ndiheni më pak të sigurt në jetën tuaj të përditshme. Kjo nuk ndikon vetëm në punën, komunikimin, por edhe marrëdhëniet… Mirëpo, këto gjëra i keni “rënë në dashuri”. si të deodorohen këpucët më efektive, më e shpejta akoma? Nëse jo, ky artikull do t’ju ndihmojë.

Mục lục ẩn

Çfarë i bën këpucët të kenë erë lagështie?

Vera është koha më e mirë për të dalë jashtë. Megjithatë, problemi i bezdisshëm është se këpucët tuaja do të kenë një shans të lartë për të qelbur. Cili është shkaku i erës së keqe të këpucëve?

 • Kjo ndodh në një proces të parashikueshëm: Temperaturat e nxehta çojnë në djerse shumë këmbë. Dhe djersa e këmbëve krijon lagështi në këpucë duke shkaktuar erëra të pakëndshme.

 • Punë pastrimi i këpucëveçorapet nuk kanë qenë të mira dhe nuk janë të rregullta.

 • Sepse materiali i këpucëve nuk është i mirë dhe dizajni është disi i fshehtë dhe jo i ajrosur.

 • Për shkak se përdorni një palë këpucë vazhdimisht për një kohë të gjatë, këpucët kanë një erë të keqe.

Megjithatë, mos nxitoni të hidhni këpucët me erë të keqe. Sepse sot, Cakhia TV do t’ju sugjerojë mënyrat më të mira për të hequr erën e këpucëve!

Dëmi i këpucëve me erë të keqe

Këmbët e këqija u ndodhin shpesh atyre që veshin shpesh këpucë. Këpucët me aroma jo vetëm që ju bëjnë të humbni besimin kur komunikoni, ndikojnë në shëndetin tuaj, por gjithashtu i bëjnë këpucët të kalbet lehtë. Sidomos këpucët e kanavacës.

20 mënyra për të deodoruar këpucët me përbërës që gjenden lehtësisht

Nga përbërësit e disponueshëm në kuzhinë si: limoni, uthull e bardhë, verë, çaj… mund ta “trajtoni” lehtësisht erën e këpucëve në mënyrë efektive. Këtu është udhëzuesi ynë:

Metoda 1: Deodoroni këpucët me sodë buke

Mund të them, Sode buke Është një nga përbërësit më të gjithanshëm. Jo vetëm në kuzhinë, soda e bukës është gjithashtu një përbërës “hyjnor” që mund të “fluturojë” erën e këpucëve si dhe një mënyrë për të aromatizuar këpucët e kukullave, sandalet dhe shumë këpucë të tjera.

Deodorimi i këpucëve me sodë buke bëhet si më poshtë:

 • Spërkatni 3-4 lugë çaji sodë buke direkt në pjesën e brendshme të këpucës.

 • Më pas lërini brenda natës.

 • Të nesërmen, derdhni pluhurin e mbetur përpara se të vishni këpucët.

Tham Khảo Thêm:  Cặn bột giặt và nguyên nhân khiến quần áo bị xuống cấp

Metoda 2: Tharja në diell për të hequr erën e këpucëve

Këpucët sportive kur vishen në ditët e nxehta ose kur aktivitetet në natyrë do të jenë të lehta për t’u ngecur. Djersa e këmbëve do të bëjë që këpucët të lagen dhe të kenë një erë jashtëzakonisht të pakëndshme.

Efektet e diellit do t’ju ndihmojnë të vrisni bakteret që shumohen dhe të eliminojnë në mënyrë efektive erën e këpucëve. Kjo është gjithashtu mënyra më e shpejtë dhe që kërkon shumë kohë për të deodoruar këpucët sportive.

Megjithatë, për të mbrojtur materialin e këpucëve, duhet ta thani vetëm në diell për rreth 15-20 minuta!

Metoda 3: Si të deodorizoni këpucët me qese çaji

Çaj Përmban taninë, e cila është një substancë që vret bakteret që grumbullohen në këpucë dhe eliminon aromat.

Si të aromatizoni këpucët me qese çaji është mjaft e thjeshtë:

 • Zhytni dy qeska çaji në ujë të vluar për të aktivizuar taninet.

 • Pas 5 minutash, hiqni qesen e çajit dhe lëreni të ftohet.

 • Kur qesja e çajit të ftohet, vendosni një qese çaji në prehrin e secilës këpucë.

 • Prisni 2 orë që taninet të dezinfektohen dhe të thithin erën e këpucëve

 • Më pas përdorni një leckë të thatë për të pastruar këpucët.

Jo vetëm atlete, kjo është Si të deodorizoni këpucët prej lëkure shumë efektive.

Metoda 4: Si t’i bëni këpucët të mos marrin erë me limon të freskët

Limon është një frut freskues, dhe në të njëjtën kohë Limoni përdoret për të bërë detergjent dhe shumë aplikime në jetën e përditshme. Lëngu i limonit gjithashtu funksionon për të deodoruar këpucët në mënyrë shumë efektive, veçanërisht kjo është një mënyrë efektive për të aromatizuar këpucët e futbollit. Pra, si ta përdorni limonin për të deodoruar këpucët?

 • Përgatitni 1 limon së bashku me 2 gazeta.

 • Shtrydhni lëngun e limonit në gazetë dhe vendoseni në këpucë. Secili korrespondon me ½ limon dhe 1 gazetë.

 • Lëreni brenda natës dhe nxirreni të nesërmen në mëngjes.

Mënyra për të deodoruar këpucët e futbollit me limon është sa e thjeshtë dhe efektive. Ndihmoni këpucët e mykura dhe me erë të keqe do të zëvendësohen shpejt nga një palë këpucë të freskëta dhe me aromë limoni.

Metoda 5: Deodoroni këpucët menjëherë me uthull të bardhë

Uthulla e bardhë është një mënyrë e shkëlqyer dhe super e thjeshtë për të deodoruar këpucët.

 • Fillimisht përdorni një peshqir letre të njomur me uthull të bardhë dhe fshijeni pjesën e brendshme të këpucës.

 • Më pas, lërini këpucët të thahen plotësisht përpara se t’i vishni.

 • Ju mund të mbështillni gazetën dhe ta futni brenda këpucëve për të thithur lagështinë nëse përdorni shumë uthull.

Metoda 6: Përdorni një deodorant të thjeshtë këpucësh

Kohët e fundit, tableta deodorant këpucësh Shumë njerëz e duan atë për shkak të komoditetit të saj. Thjesht duhet të blini një deodorues këpucësh, të rrotulloni dorezën në mënyrë që aroma brenda të mund të përdoret lehtësisht dhe gjithashtu një mënyrë për të aromatizuar këpucët e futbollit, këpucët e kukullave, sandalet dhe shumë lloje këpucësh. të tjera. Pastaj vendosni tableta deodorant për këpucë Vishni këpucë pas çdo përdorimi.

Metoda 7: Përdorni pudër për fëmijë për të trajtuar erën e këpucëve

Përdorni pluhur për fëmijë Është një hap parandalues ​​që mund të ndërmerrni përpara se të vishni këpucët për t’i mbajtur ato pa erë. Nëse ju duket se këmbët tuaja djersiten dhe nuhasin lehtësisht, fërkoni pudër për fëmijë në këmbë ose spërkatni pluhur talk mbi këpucët përpara se t’i vishni ato.

Metoda 8: Përdorni alkool për të deodoruar me lehtësi këpucët e reja

Përdorni alkool për të bërë Si të deodorohen këpucët? përdoret nga shumë njerëz. Sepse alkooli jo vetëm që dezinfekton dhe dezinfekton, por edhe avullon mjaft shpejt. Prandaj, ato ndihmojnë që këpucët e lagura të avullojnë shpejt. Era e këpucëve është zhdukur gjithashtu.

Tham Khảo Thêm:  Cách làm sạch, vệ sinh giày vải đúng cách, đơn giản

Metoda 9: Deodoroni këpucët e lagura me alkool

Alkooli është i përbërë kryesisht nga alkooli. Prandaj, ato përdoren shpesh edhe si një mënyrë për të trajtuar erën e këpucëve. Ju mund të përdorni alkool për fërkimin e pikave të pista në këpucë për të kufizuar erën. Alkooli jo vetëm që redukton aromat në mënyrë natyrale, por edhe dezinfekton në mënyrë efektive këpucët.

Metoda 10: Si të aromatizoni këpucët me kafe

Nëse jeni i varur nga kafeja, mirë, përfitoni pasi konsiderohen deodorant të gjithanshëm. Si të deodorizoni këpucët Sandalet, këpucët prej lëkure, atletet me kafe janë mjaft efektive por pak njerëz e dinë këtë.

 • Fillimisht, llumin e kafesë vendoseni në frigorifer që të thahen. (Vini re, mos përdorni llumin e lagësht të kafesë pasi ato mund ta përkeqësojnë erën tuaj.)

 • Spërkatni llum kafeje në pjesën e brendshme të këpucëve dhe lërini për disa orë.

 • Më pas, mos harroni të derdhni llumin e kafesë përpara se t’i sillni.

Metoda 11: Përdorni shap për të thithur lagështinë nga këpucët e shiut

Alum është një material antiseptik dhe antibakterial dhe përdoret gjerësisht në mjekësinë orientale. Me këto karakteristika, shap shpesh aplikohet gjithashtu për të deodoruar këpucët. Mënyra Deodorizoni këpucët me shap bëhet si më poshtë:

 • Vendosni disa dhjetëra shap në llaç për t’i rrahur.

 • Më pas lëreni të ziejë me nxehtësi të ulët derisa alumi gradualisht të kthehet në formë të lëngshme, pastaj në formë pluhuri.

 • Alum ka aftësinë për të thithur lagështi, antibakterial. Prandaj, mund t’i spërkatni ato në këpucët tuaja për të eliminuar aromat. (Bëj të njëjtën gjë me sodën e bukës).

Metoda 12: Si të aromatizojmë këpucët me kripë

Këpucët sportive dhe këpucët e kanavacës shpesh kanë një erë mjaft karakteristike. Sidomos, kur i përdorni shumë gjatë verës dhe harroni të vishni çorape. Thithni lagështinë dhe aromatizoni këpucët duke spërkatur herë pas here pak kripë në këpucët tuaja të kanavacës dhe kjo është gjithashtu një mënyrë efektive për të aromatizuar këpucët dhe atletet e kukullave.

Metoda 13: Përdorni vajra esencialë për të aromatizuar këpucët

Shtoni disa pika vaj esencial në këpucët tuaja për një aromë të freskët. Provoni të përdorni vajra eukalipt, karafil ose gjethe çaji. Nëse nuk doni të aplikoni vajin direkt në këpucët tuaja, hidhni disa pika vaj esencial në një pecetë dhe vendosini brenda këpucëve gjatë natës. Si të deodorizoni këpucët Kjo është mjaft efektive.

Metoda 14: Përdorni një shishe të veçantë spërkatës për këpucë

Shishja e specializuar e spërkatjes së këpucëve është një mënyrë popullore për të deodoruar këpucët e kukullave, sandalet dhe këpucët sportive. Kur blini një llak deodorant këpucësh, duhet t’i kushtoni vëmendje llojit posaçërisht për këpucët prej lëkure ose kanavac. Sepse disa sprej deodorant këpucësh mund të njollosin ose dëmtojnë lëkurën.

Deodorantët e këpucëve mund t’i gjeni lehtësisht në dyqane ose në internet.

Metoda 15: Blloqet e sapunit thithin erën e këpucëve

Një mënyrë tjetër për të hequr qafe aromat e pakëndshme të këpucëve është vendosja e një sapuni brenda këpucës që mban erë stiropor. Sapunët stiropor jo vetëm që thithin aromat, por lënë pas edhe një aromë të freskët. Kjo është një metodë e shkëlqyer për ta provuar nëse keni disa copë sapuni në dorë.

Metoda 16: Përdorni mbetjet e maceve për të deodoruar këpucët

Kjo mund të duket pak e çuditshme, por mbeturinat e maceve përmbajnë shumë deodorant dhe absorbues të madh lagështie. Prandaj, ato konsiderohen gjithashtu si një nga mënyrat efektive për të deodoruar këpucët:

Tham Khảo Thêm:  Cách giặt quần áo làm từ chất liệu sợi tổng hợp
 • Hidhni mbeturinat e maceve në pjesën e poshtme të këpucëve tuaja dhe lërini brenda natës.

 • Hidhni ato në mëngjes.

 • Në të njëjtën kohë, përdorni një leckë të lagur për të fshirë këpucët për pastrimin përfundimtar.

Metoda 17: Vendosni këpucët në frigorifer për të deodoruar këpucët

Ju mund të përdorni ndarjen e ngrirësit për të ndihmuar në largimin e aromave të këpucëve.

 • Vendosni këpucët në çantën me zinxhir dhe mbyllni grykën e çantës.

 • Më pas vendosini në frigorifer dhe lërini gjatë gjithë natës.

 • Në këtë kohë, temperatura e ulët bën punën e vrasjes së baktereve dhe deodorimit të këpucëve.

Metoda 18: Deodorizoni këpucët pas larjes me zbutës pëlhure

Zbutësi i pëlhurës nuk aplikohet vetëm në rroba, por edhe në këpucët e kanavacës. Këpucët sportive i njomim në një legen me ujë që është holluar me zbutës pëlhure për 5-10 minuta. Shmangia e njomjes për një kohë të gjatë do të çojë në dëmtimin e ngjitësit, duke ndikuar në qëndrueshmërinë e këpucëve.

Ju duhet një truk pak “i përpunuar”, por deodorimi i këpucëve është shumë më efektiv:

 • Pritini peshqirët e pambukut në katrorë të barabartë 10 x 10 cm.

 • Vendosni 20-50 ml zbutës rrobash në një tas/tas të vogël.

 • Vendosni copa pambuku në tas/tas një nga një për të thithur të gjithë kondicionerin.

 • Më pas, vendoseni në një kuti qelqi për ta ruajtur dhe përdorur gradualisht.

Provoni të aplikoni një mënyrë për të deodoruar këpucët sportive, këpucët e kukullave, këpucët e futbollit, sandalet me një leckë pambuku të vendosur brenda këpucës. Ju gjithashtu mund të ripërdorni pëlhurat e pambukut kur ato të kenë hequr aromën e zbutësit të rrobave duke përsëritur të njëjtat udhëzime si më sipër.

Cakhia TV ju inkurajon të zgjidhni linjën e zbutësve të rrobave Comfort me aromë natyrale që përmban vajra esencialë aromatikë të distiluar nga përbërës natyralë si lulet dhe barishtet.

Me një formulë të vetme shpëlarjeje, produkti ndihmon gjithashtu që rrobat dhe këpucët tuaja të preferuara të pastrohen plotësisht nga shkuma me vetëm një shpëlarje, duke kursyer përpjekje, kohë dhe duke mbrojtur mjedisin. Produkti është testuar dhe certifikuar nga Akademia Qendrore e Dermatologjisë si i sigurt për lëkurën tuaj.

Metoda 19: Si të deodorohen këpucët me vaj ere

Përveç pastrimit të njollave në thembra të këpucëve, vaji i erës është i njohur edhe për aftësinë e tij për të deodoruar në mënyrë efektive këpucët me erë të keqe. Mënyra për ta bërë atë është shumë e thjeshtë. Mjafton të hidhni disa pika vaj ere në një peshqir letre. Më pas, vendosini në këpucë dhe lërini brenda natës. Të nesërmen në mëngjes, do të zbuloni se era e këpucëve është zhdukur.

Metoda 20: Përdorni letër aromatike për të deodoruar shpejt këpucët

Letra e parfumit të rrobave përdoret shpesh për të ruajtur aromat e rrobave. Jo vetëm kaq, por mund të përdoret edhe në aromën dhe deodorizimin e këpucëve.

Pasi të keni larë atletet dhe t’i keni tharë, thjesht vendosni letër aromatike brenda secilës këpucë dhe vishni si zakonisht. Mos harroni të ndryshoni letrën çdo ditë nëse udhëtoni shumë!

Me mënyra deodorizoni këpucët sandale Në shtëpi Cakhia TV e prezantuar më sipër, hapat tuaj do të jenë gjithmonë të sigurt!

Autori: Team Cakhia TV

E drejta e autorit i përket: Unilever Vietnam. Specifikoni burimin kur referoni.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Mách Bạn TOP 20 Cách Khử Mùi Hôi Giày Tại Nhà Hiệu Quả Nhanh Nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Mẹ tuyệt đối không nên để quần áo bé bị mốc nhé!

Giữ tủ quần áo sạch sẽ khô thoáng Tủ quần áo là nơi đựng quần áo chung của cả nhà nên cần được dọn dẹp và vệ…

Cách giúp áo trắng bị dính màu trắng đẹp trở lại

Những sai lầm thường mắc phải khi tẩy áo Lạm dụng thuốc tẩy Trong cách làm áo trắng sáng trở lại, nhiều người mặc định rằng cứ…

Làm thế nào để cơ thể tỏa hương thơm ngày nắng nóng?

1. Giữ cơ thể luôn khô thoáng Thông thường, những ngày trời nắng nóng quá gắt sẽ khiến cơ thể toát mồ hôi nhiều hơn. Thay vì…

Giặt tay nên dùng bột giặt hay nước giặt?

Khái niệm về bột giặt và nước giặt Bột giặt là sản phẩm dùng để giặt tẩy quần áo. Bột giặt thường được sản xuất dưới dạng…

Kinh nghiệm bảo quản nệm cao su bền đẹp

1. Đặc tính của nệm cao su Cao su thiên nhiên sau khi trải qua các quá trình chế biến sẽ có khả năng chịu được độ…

#12 Cách Giặt Quần Jeans Không Ra Màu Mới Mua Tại Nhà

Nguyên nhân quần jean bị phai màu Có rất nhiều nguyên nhân gây ra hiện tượng phai màu của quần jean như: do chất lượng vải, lạm…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *